Ishøj Teater skal høre hjemme i en ny bygning, og det er arkitektfirmaet WOHLERT Arkitekter, med Svendborg Architects som underrådgiver, der kan glæde sig til at udføre opgaven.
Nu kan børn og voksne glæde sig til at holde efterårsferie, og med en feriebillet er der mulighed for at prøve sjove aktiviteter, uden at dankortet bliver rødglødende.
I børneteaterforestillingen Om ikke at blive ædt i Kulturium Musikteater i Ishøj kan du opleve, hvordan børn kan finde mod og tage sager i egen hånd. En fantastisk og eventyrlig forestilling for de 6-13 årige den 30. oktober kl. 13
Onsdag den 27. oktober fra kl. 17-19 kan du deltage i et anderledes og sjovt valgmøde, når Medborgerforum i Ishøj inviterer til Demokrati Fitness
J.H. Auto A/S – CarPeople i Ishøj ligger igen lokaler og udendørs arealer til NBR_SJAELLAND`s arrangement.
For nylig blev der uddelt diplomer til 10 stolte færdiguddannede bydelsmødre. Bydelsmødrene er klar til at yde en vigtig indsats med at hjælpe udsatte kvinder i Ishøjs boligområder.