ARKEN Museum for Samtidskunst inviterer til en unik oplevelse ved Køge Bugt, hvor værket 'Fiskene på Blokken' kan opleves. Besøgende opfordres til at følge en sti af lyserøde sten fra museet til Strandhytten, hvor der både kan lånes kikkert og waders til at udforske undervandslivet nær blokken.
Den lyserøde farve på blokkene er en del af SUPERFLEX's projekt for interspecies design, hvor der fokuseres på at skabe rum til liv i havet. Ifølge kataloget til udstillingen understøtter farven koral-polypper og skaber et ideelt miljø for dem at trives i.
Besøgende har også mulighed for at tage en plakat af Interspecies Architectural Manifesto med hjem fra udstillingen "Come Hell Or High Water", så længe lager haves.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Ishøj. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Ishøj IF kigger tilbage på en succesrig uge 27, hvor klubbens Get2Sport Fodboldskole var centrum for glæde, læring og fællesskab. Mange børn deltog i ugens aktiviteter, som bød på både sportslige og sociale oplevelser.
Foreningen fremhæver den store indsats fra trænere, frivillige og hjælpere, der gjorde ugen mindeværdig, samt den positive opbakning fra både børn og forældre. Ugen blev en hyldest til fodboldglæden og det stærke fællesskab i klubben, som nu ser frem til flere begivenheder.
Den kommende uge byder på en række spændende arrangementer for både musikelskere og kreative sjæle. Fra jazztoner på Ishøj Teater til et sykursus for begyndere, der er noget for enhver smag.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Ishøj.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen byder på tørt vejr, og temperaturen tager stille og roligt fat, mens vinden lægger sig en smule hen over dagen.
I Ishøj Naturcenters skovhytte nær Bredekærgård summer det af liv og læring. Her holder centret bier, og ofte har de nysgerrige børn med til at udforske bi-verdenen.
Børnene tager del i bi-forløb, hvor de bruger deres sanser, modellerer og øver tegnefærdigheder, samtidig med at de får indblik i biernes travle univers. Naturcenteret fremhæver vigtigheden af hands-on oplevelser med deres honningbier.
Pointen understøttes af deltidsansatte Anna, der for nylig havde sin første oplevelse med bierne. Naturcentret lover mere indhold, hvor det næste højdepunk bliver honningslyngning.
Ishøj Golf frister golfentusiaster med en sommertreat i juli måned. Klubben tilbyder en gratis frokost-burger i deres restaurant til alle, der booker og betaler for en greenfee på Mesterskabsbanen inden kl. 12:00.
Bemærk, at dette tilbud, der kun gælder i juli, ikke kan kombineres med andre rabatter og kræver køb af greenfee til fuld pris. En god anledning til både at spille golf og nyde en lækker burger under sommerens solstråler.
Kulturium - Ishøj Bibliotek opfordrer feriegæster til at opleve Frankrig på en anderledes måde gennem fransk litteratur. I et opslag anbefales to franske romaner, der kan give ferien en ekstra dimension.
Læserne opfordres til at pakke Annie Ernaux' "Årene" og Virginie Grimaldis "Dage efter Pierre", der sammen med rejsemålet kan skabe en dybere forståelse for Frankrigs kultur og historie. Biblioteket skriver, hvordan litteraturen åbner for et ekstra lag i oplevelsen af landet.
Gennem disse værker føles de franske byer og landskaber endnu mere levende, og rejsen bliver til en personlig fortælling.
ARKEN Museum for Samtidskunst byder velkommen til udstillingen "Thomas Dambo – The Garbage Man", hvor kunstneren Dulfi Osten har samlet byens skrald og skabt et imponerende skraldebjerg. Udstillingen, som åbnede den 24. maj, løber frem til den 29. november i år.
Mange af de store trolde på udstillingen er inspireret af Thomas Dambos fortid som graffitimaler og musiker i Odense. Troldene har fået navn efter Dambos gamle venner, med kælenavne fra dengang, hvor fællesskabet blomstrede. Udover skulpturerne giver udstillingen også et indblik i Dambos rejse fra graffitiverdenen til moderne kunst.
Ishøj IF kunne på dag fire af deres årlige fodboldskole rapportere om stor succes og glæde blandt børnene. Klubben delte en opdatering på Facebook, hvor de fortalte om oplevelserne, grinene og det sammenhold, der har præget de første dage.
Med engagerede trænere og frivillige har børnene haft travlt på banen med at dyrke deres passion for fodbold og knytte venskaber. Der er to dage tilbage af fodboldskolen, og der er stor forventning om flere gode oplevelser i den resterende tid.
Ishøj Kulturskole ser tilbage på et vellykket kulturskoleår med taknemmelighed til elever, undervisere og deltagere, der har gjort sæsonen mindeværdig. Året har været præget af musik, dans, billedkunst og fællesskab, som blev fejret med flere arrangementer som sommerkoncert og danseopvisning.
Kulturskolens kontor holder nu sommerferie og er tilbage mandag den 3. august. Der er dog stadig åben for tilmeldinger til den kommende sæsons undervisning, som begynder 1. september. Interesserede kan registrere sig via skolens hjemmeside. Ishøj Kulturskole ønsker alle en skøn sommer og glæder sig til den nye sæson.
Skal du på sommerferie, men har reserveret materialer på Ishøj Bibliotek? Der er nu mulighed for at sætte disse reserveringer på pause, hvilket kan være en fordel, hvis du står i kø til populære materialer og ikke ønsker at miste din plads.
Denne service, annonceret af Ishøj Bibliotek på deres Facebook-side, gælder kun for deres egne materialer. Importerede materialer fra andre biblioteker er ikke inkluderet i pausetilbuddet. For yderligere information kan interesserede læse mere på bibliotekets hjemmeside.
Ishøj IF fik besøg af Ishøj Kommunes borgmester, Merete Amdisen, der lagde vejen forbi fodboldskolen onsdag. Børnene havde mulighed for at hilse på borgmesteren, der også viste sine fodboldfærdigheder ved at sende bolden direkte i mål.
Besøget var en varm oplevelse, og stemningen blandt deltagerne var fremragende, med fællesskabet som centrum for dagen. Ishøj IF fremhæver betydningen af, at borgmesteren engagerer sig i foreningslivet og møder børnene og de frivillige.
"Denne opbakning er uvurderlig," lyder det fra klubben, der ser frem til fremtidige besøg af Merete Amdisen.
Ishøj IF har i dag markeret en særlig milepæl ved at hylde Kim Herskov for hans 25 års dedikation til klubbens fodboldskole. I løbet af et kvart århundrede har Kim været en central skikkelse, hvis engagement og passion har efterladt et betydeligt aftryk på både spillere og frivillige.
Fejringen tiltrak blandt andre borgmester Merete Amdisen, repræsentanter fra Ishøj Kommune og Kultur- og Fritidscenteret, samt fra større organisationer som Danmarks Idrætsforbund, Get2Sport og DBU. Alle deltog de i hyldesten af Kim, der er kendt for at møde børnene med et stort smil og en stor vilje til at give dem oplevelser for livet. Kims mangeårige dedikation til Ishøj IF’s værdier blev anerkendt med stor respekt og taknemmelighed.