Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Ishøj

Lokalt nyt
1 time siden

Gospelkoncert i Vejleå Kirke på 2. påskedag

I mandags var der en særlig musikalsk oplevelse i Vejleå Kirke, da ICE GLORY GOSPEL fyldte kirkerummet med glæde og rytmiske toner. Denne begivenhed er nu en fast tradition, der markerer 2. påskedag som en dag til refleksion over påskens begivenheder.

ICE GLORY GOSPELs koncertprogram tog publikum med på en rejse gennem forskellige fortællinger om evangeliets "Maria’er" – herunder Jesu mor, Maria Magdalene og Maria, Lazarus' søster. Hver historie blev fortalt gennem gospelmusik, som skabte en stærk følelse af fællesskab og glæde blandt de fremmødte. Vejleå Kirke og ICE GLORY GOSPEL takker deltagerne for en mindeværdig dag.

Lokalt nyt
6 timer siden

Johan Holten tiltræder som ny direktør på ARKEN

ARKEN Museum for Samtidskunst byder velkommen til Johan Holten, der officielt tiltræder posten som museets direktør i dag. Holten vender hjem til Danmark efter 32 år i Tyskland, hvor han har haft en imponerende karriere inden for kunstverdenen.

Holten har tidligere ledet Kunsthalle Mannheim og har en baggrund som balletdanser hos Hamborg Balletten under John Neumeier. Desuden har han stor erfaring fra universitetsstudier og ledelse af andre kunstinstitutioner.

I en samtale med Politiken sammenligner Holten sin passion for madlavning med at kuratere kunstudstillinger. Han nyder at samle flere små retter, der harmonerer, en proces han ser som parallelt til at skabe en velafstemt udstilling.

Lokalt nyt
23 timer siden

Ishøj Dyrepark inviterer til forårsfest med aktiviteter for hele familien

Ishøj Kommune melder om feststemning i Ishøj Dyrepark, hvor de på lørdag den 11. april byder hele familien velkommen til en dag fyldt med aktiviteter fra klokken 10 til 15. Arrangementet åbner med en tale fra Kalbiye Yüksel, formand for Klima- og Miljøudvalget.

Dagen byder blandt andet på chancen for at plante solsikkefrø, møde dyreparkens højlandskvæg, geder og får, samt smage på lokalt lammekød. Der er også mulighed for at samle vilde urter og deltage i aktiviteter om uld.

For dem, der bliver sultne, kan der købes frokost og pandekager. Arrangementet afsluttes ved dyreparken klokken 15. Kom og oplev foråret i Ishøj, hvor der er noget for alle aldre.

Lokalt nyt
06-04-2026 12:45

Ishøj Kommune tilbyder åbne seniorevejledninger uden tidsbestilling

Ishøj Kommune inviterer seniorer til åbne vejledningssessioner, hvor man kan få sparring og råd om hverdagen. Disse vejledninger er designet til at imødekomme spørgsmål omkring seniorers trivsel og aktiviteter, og det er muligt at komme forbi uden at lave en aftale først.

Vejledningen finder sted på to forskellige lokationer. På Kærbo, Ishøj Boulevard 2A, kan man deltage den 9. april 2026 mellem kl. 13.00 og 14.00, samt på de nævnte lørdage i de kommende måneder. Torslunde Bygade 45 vil være åben for vejledning den 28. april 2026 mellem kl. 14.00 og 15.00, med flere datoer oplyst efterfølgende. Stine Mark og Niels Riis, de forebyggende koordinatorer, ser frem til at byde velkommen.

Lokalt nyt
06-04-2026 11:15

Ishøj Kirker fejrede påskedag med menigheden

Ishøj Kirker takker for de mange mindeværdige øjeblikke, de har delt med menigheden i påskeugen. Med et opslag på Facebook fejrer kirkerne en veloverstået påskedag og sender deres bedste påskehilsner til alle i lokalområdet.

Arrangementerne i påskeugen har været velbesøgt, og kirken ønsker at sprede den glæde, der har præget ugen, til hele menigheden. Kirkerne i Ishøj ser frem til flere fælles stunder i det kommende år.

Dagligvarer
05-04-2026 16:01

Hakket dansk kød til kun 20 kr. og Faxe Kondi Booster til 10 kr. - fantastiske lokale tilbud

Vi har samlet de bedste tilbud fra denne uges tilbudsaviser i Ishøj. Her er et udpluk af de mest attraktive tilbud fra Bilka, Min Købmand, Netto og Rema 1000.

Hakket dansk kød til kun 20 kr. og Faxe Kondi Booster til 10 kr. - fantastiske lokale tilbud
Lokalt nyt
05-04-2026 13:45

Sidste chance for at opleve Monira Al Qadiris værker på ARKEN

ARKEN Museum for Samtidskunst i Ishøj giver kunstinteresserede en sidste mulighed for at opleve den omtalte udstilling "Chameleon" af den internationalt anerkendte kunstner Monira Al Qadiri. Denne udstilling, der er den største i Skandinavien af denne kunstner, lukker i morgen den 6. april 2026.

Museet har i den forbindelse fremhævet udstillingens værdi og betydning i både national og international sammenhæng. Der er stor interesse blandt publikum, så kunstelskere opfordres til at benytte sidste chance for at opleve denne bemærkelsesværdige samtidskunst.

Boligmarked
05-04-2026 13:01

Vejlebrovej 18F og 2 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.

3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Ishøj. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Vejlebrovej 18F og 2 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
05-04-2026 12:04

Aktiviteter i Ishøj: Fra børnetræning til Steffen Brandt koncert - det kan du glæde dig til!

I Ishøj er der kommende uge en række spændende aktiviteter for alle aldre. Uanset om du har en spirende hockeyspiller i familien, er vild med strikning, søger læseråd til børn eller vil opleve musikalsk magi med Steffen Brandt, er der noget for dig.

Aktiviteter i Ishøj: Fra børnetræning til Steffen Brandt koncert - det kan du glæde dig til!
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
04-04-2026 12:20

Refleksioner og fællesskab skærtorsdag i Vejleå Kirke

I Vejleå Kirke blev skærtorsdag markeret med en tankevækkende ceremoni og efterfølgende påskemåltid. Ceremonien inkluderede en kunstnerisk installation foran alteret, der inviterede menigheden til at overveje betydningen af Jesu handling med fodvaskning som eksempel på tjeneste og fællesskab.

Efter ceremonien samledes de fremmødte i kirkens underetage til et påskemåltid bestående af lam, brød, kartofler, salat og linsesovs. Kirkens kor bidrog med smukke forårssange, mens deltagerne blev opfordret til at bryde grænser og indlede samtaler på tværs af kendte og ukendte ansigter.

Lokalt nyt
03-04-2026 17:45

Ishøj Bibliotek tilbyder ekstra åbent lørdag i påsken

Kulturium - Ishøj Bibliotek har en god nyhed til dem, der savner biblioteket under påskens lukkedage.

På lørdag den 4. april tilbyder de ekstra åbningstider med et selvbetjent bibliotek mellem kl. 7 og 15. Derefter genåbner biblioteket igen tirsdag den 7. april.

Biblioteket ønsker alle en fortsat god påske og opfordrer til at læse mere om åbningstiderne på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
03-04-2026 17:20

Langfredagens budskab om håb og smerte i Ishøj Kirker

Ishøj Kirker samlede menigheden i både Ishøj og Vejleå Kirke for at mindes langfredag med en gudstjeneste præget af refleksion over de desperate og håbefulde ord, som Jesus råbte fra korset. Dagen beskrives som smertens og mørkets holdeplads og markerer et centralt budskab i påsken.

Arrangementet mindede menigheden om, at Gud kender menneskers smerte og står ved deres side, både i lyset og mørket. Bibelverset fra Matthæus, hvor Jesus råber ud fra korset, understregede dagens tema og ramte en alvorlig tone blandt de fremmødte.

Lokalt nyt
03-04-2026 12:45

Ishøj Masjid inviterer til fredagsbøn og tale i dag

Ishøj Masjid byder velkommen til dagens fredagsbøn, hvor både lokale og besøgende kan samles i kulturforeningens rammer.

Talen begynder klokken 13:40, efterfulgt af selve fredagsbønnen klokken 14:15.

Deltagere opfordres til at være opmærksomme på parkeringsreglerne i området og sørge for at holde sig inden for tidsbegrænsningerne.

Lokalt nyt
02-04-2026 12:45

Arken præsenterer værket 'Flora’s Wagon of Fools' af Villiam Miklos Andersen

På Arken Museum for Samtidskunst kan besøgende opleve Villiam Miklos Andersens ikoniske værk, der består af 3000 frosne tulipaner opbevaret ved minus 18 grader. Installationen, der findes i museets udstilling "55.6° North – Arken’s Collection", foreslår en refleksion over den globale økonomis skjulte sider og menneskets indflydelse på naturen.

Andersens værk henviser til den historiske tulipanmani i Holland i 1639, der markerede verdens første finansboble. Selvom tulipanerne ligner skulpturer af glas og ikke må røres, tilbyder de en intens sanseoplevelse for de besøgende frem til 30. august 2026.

Lokalt nyt
02-04-2026 12:20

Sarah og Marc giftet i Vejleå Kirke med efterfølgende barnedåb

Ishøj Kirker delte en hjertevarm opdatering om Sarah og Marc, der lørdag blev gift i Vejleå Kirke. Ceremonien bød også på en barnedåb, hvor parrets yngste datter Alma blev døbt.

Denne særlige dag faldt sammen med syvårsdagen for Sarah og Marcs første møde. Med kærligheden som centrum valgte de nu at fortsætte deres rejse sammen i ægteskab. Deres to døtre, Emma og Alma, var også til stede for at fejre begivenheden. Kirken ønskede familien stort tillykke og delte glæden med lokalsamfundet.