ARKEN Museum for Samtidskunst opfordrer til at deltage i en unik kunstauktion, som byder på et værk af kunstneren Frederik Næblerød. Auktionen afsluttes om tre dage, og du har mulighed for at sikre dig et stykke moderne kunst, mens du samtidig støtter en god sag.
Indtægterne fra auktionen går til Headspace Vestegnen, som arbejder med mental sundhed. Arrangementet er en del af Brøndby IF og ARKENs pop-up-samarbejde, og auktionen kan tilgås via det angivne link.
Ishøj Idræts- og Fritidscenter er blevet et samlingspunkt for både skoleelever, foreninger og besøgende, efter åbningen af Spiren Sportscafé. Ifølge deres Facebook-opslag er caféen ikke blot et spisested, men et sted, hvor fællesskab og trivsel er i fokus.
Bag initiativet står Jonas Jensen, som har skabt caféen med en socialøkonomisk tilgang, der prioriterer tryghed og relationer frem for økonomi. Her arbejder borgere i caféen og skaber en reel arbejdsplads, hvor alle bidrager.
Caféen byder på hjemmelavet mad som sandwiches, salater og smørrebrød, og er allerede populær blandt de lokale. Jonas håber på sigt at udvide med flere åbningstimer og bestillingsmuligheder. Besøg Spiren Sportscafé i Ishøj Idræts- og Fritidscenter mandag til fredag fra kl. 9 til 14.
Ishøj Kommune har delt information om en ny mulighed fra WeShelter, der søger frivillige til at blive netværksvenner for socialt udsatte borgere i området.
Initiativet fokuserer på at skabe relationer og positive oplevelser gennem meningsfulde fællesskaber.
Frivillige netværksvenner mødes med en borger et par timer om måneden og vælger aktiviteter baseret på fælles interesser, med støtte fra WeShelter i form af billetter til oplevelser. Interesserede kan finde flere oplysninger om at blive frivillig via linket i kommentarfeltet på Facebook.
For første gang skal Køge Bugts natur kortlægges, et tiltag iværksat af Køge Bugt Alliancen i samarbejde med Tænketanken Hav. Projektet har til formål at bestemme udbredelsen af dyr og planter samt identificere områder i bugten, der har behov for genopretning eller særlig beskyttelse.
Samarbejdet involverer Ishøj Kommune og seks andre kommuner langs bugten, der sammen har søgt støtte til kortlægningsarbejdet. Dette initiativ sigter mod at beskytte Køge Bugts natur effektivt mod fremtidigt pres fra menneskelig aktivitet.
Tag med bussen fra København til Sofari søndag d. 17. maj kl. 09.30–14.00
Ishøj IF fejrede en strålende sæsonåbning for deres yngste medlemmer, U3, U4 og U5, med en dag fyldt af smil, energi og engagement fra både børn og forældre. Klubben lagde vægt på den stærke opbakning fra de mange forældre, der deltog og støttede deres små stjerner på banerne.
Den officielle åbning blev en stor succes, og klubben ser frem til at fortsætte træningerne hver søndag frem til sommerferien. Allerede søndag den 17. maj inviterer de til endnu en åben træning, hvor flere kan blive en del af fællesskabet i Ishøj IF. Som klubben udtrykker det: "Sammen er vi stærkere."
ARKEN Museum for Samtidskunst slår dørene op for den nye udstilling "Come Hell or High Water – SUPERFLEX" på torsdag. Aftenen byder på en festlig kombination af kunst og musik, når museet præsenterer livekoncerter og DJ-sets.
Begivenheden, der finder sted den 7. maj fra kl. 18.00 til 23.00, byder på optrædener fra Ena Cosovic, Søn og Kenton Slash Demon. Téa vil efterfølgende afslutte aftenen med et DJ-set.
Der er gratis adgang for alle, og museet har sørget for ekstra Movia-busser fra Ishøj Station.
Ishøj Golfklub afholdt sin traditionsrige Pink Cup par match, hvor de fleste deltagere lykkedes med at færdiggøre i tørvejr. Arrangementet, der samler golfentusiaster for en god sag, bød på en dag fyldt med sport og hyggeligt samvær.
Fem par blev hædret for deres præstationer. Førstepladsen gik til Højbjerg/Rasmussen med 53 point, tæt forfulgt af Lindgren/Lindgren og Nielsen/Nielsen. En stor tak blev også rettet mod sponsorerne for deres uvurderlige støtte. Det er MjølnerTøserne, der med glæde delte arrangementets succes på sociale medier.
Onsdag den 13. maj 2026 kl. 17:00 åbner Brohuset i Ishøj dørene for alle, der har brug for hjælp til reparationer. Uanset om det er en kaffemaskine, en lampe eller et stykke tøj, der skal lappes, står Brohuset klar til at hjælpe med de små reparationer.
Ishøj Golf var vært for gårsdagens Ishøj Elite Open, hvor 63 deltagere dystede i Open rækken og 27 i Mid-Age rækken. Arrangementet bød på et omfattende præmiebord til en værdi af over 24.000 kr., leveret i samarbejde med Mizuno Golf Danmark og Kanehøjgaard Restaurant & Café.
Mid-Age rækken blev vundet af Henrik Langkilde med en samlet score på -2, mens Open rækken kulminerede i et spændende omspil. Efter en dramatisk afslutning, hvor Alexander Garde og Frederik Severin Tøttenborg gik i omspil med en score på -4, lykkedes det Garde at sikre sejren med en flot birdie på hul 18. Garde, som er tilknyttet Smørum Golfklub, deltager også i #golfmodkræft-kampagnen.
Video og detaljer fra turneringen kan findes i kommentarerne på Facebook.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Ishøj og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Bilka, Min Købmand, Netto og Rema 1000.
Ishøj IF inviterer unge fodboldentusiaster til dette års DBU Get2 Fodboldskole, som finder sted på klubbens baner på Vejledalen 17. Arrangementet lover fem dage med intensiv fodboldtræning, hvor dygtige trænere står klar til at skabe sjove og lærerige oplevelser.
Fodboldskolen er åben for både piger og drenge og tilbyder udfordrende træningspas, kampe og venskab fra kl. 09.00 til 15.00 hver dag. For 300 kr. får deltagerne udstyr som et spillersæt og en SELECT-bold, samt frokost og frugt dagligt. Tilmelding sker via et link, og der er begrænsede pladser, så det gælder om hurtigt at sikre sig en plads.
Ishøj Kommune sætter fokus på demens i forbindelse med den nationale demensuge. Fra torsdag den 7. maj bydes der på forskellige arrangementer for at skabe opmærksomhed og forståelse om demens blandt borgerne.
Arrangementerne inkluderer en demensvenlig gudstjeneste i Vejleå Kirke, og på biblioteket kan man møde kommunens demenskoordinator. Her tilbydes muligheden for at stille spørgsmål om demens samt hukommelsestest.
Desuden åbner Brohuset dørene til en brocafé for mennesker med hukommelsesbesvær og deres pårørende, mens Kulturium Bio inviterer til erindringsbiograf, hvor billetter skal købes i forvejen. Ishøj Kommune opfordrer til at genkende det nationale demenssymbol og være opmærksomme på de små handlinger, der kan gøre en forskel.
Ishøj bugner af spændende aktiviteter den kommende uge, med mulighed for at dykke ned i filmkunsten, prøve kræfter med sport eller opleve musikkens magi. Der er noget for enhver smag, uanset om du er til kulturelle oplevelser eller ønsker at være aktiv.
I hvad der blev beskrevet som årets første sommerdag, fandt to bryllupper sted under åben himmel på Amager Fælled. Fra kirkeklokkerne i Ishøj til den frie natur sagde Jimmi & Camilla og Tine & Kim ja til hinanden i går.
Det var en dag fyldt med kærlighed, og Ishøj Kirker sender deres varmeste lykønskninger til begge par. Vielserne blev delt og fejret med hashtagget #størstafalterkærligheden, og der ønskes det bedste for de nygifte fremadrettet.
Den internationalt anerkendte kunstnergruppe SUPERFLEX åbner deres seneste udstilling "Come Hell or High Water" på ARKEN Museum for Samtidskunst den 7. maj.
Værket, som blev skabt og planlagt i SUPERFLEXs studie i København, har tidligere været udstillet verden over.
Udstillingen støttes af flere fonde, herunder Det Obelske Familiefond og Ny Carlsbergfondet. Initiativet understreger SUPERFLEXs position i den internationale kunstverden og ARKENs engagement i at fremvise samtidskunst.