Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Ishøj

Lokalt nyt
2 timer siden

Grøn valgdebat i Vallensbæk sætter fokus på natur og miljø

Valgdebattens dagsorden bliver sat af publikum, når Danmarks Naturfredningsforening Vallensbæk-Ishøj sammen med tre andre grønne organisationer holder en grøn valgdebat torsdag den 6. november.

Debatten, der finder sted i Kultur- og Borgerhuset, giver borgerne mulighed for at diskutere emner som solceller på kommunale bygninger, biodiversitet i vejrabatter, cykelsti-forbedringer, og affaldssortering.

Første del af debatten fokuserer på kystsikring af Strandparkskommunerne og mulighederne for mere natur i Store Vejleådalen. Arrangementet er åbent for alle interesserede fra klokken 19 til 21 i kommunalbestyrelsens mødesal, Havet.

Lokalt nyt
1 time siden

Ishøj Kirker modtager skoleklasser for spændende rundvisning

I disse dage byder Ishøj Kirker velkommen til en række skoleklasser, der besøger kirken for at lære mere om præstens arbejde og kirkens mange elementer. Børnene får blandt andet indsigt i præstekjoler, døbefonte, kirkens alter, og prædikestolen.

Denne uge var det en 2. klasse, der udforskede prædikestolen, og til deres store fornøjelse fandt de ud af, at der kan være hele 11 børn samlet på dette særlige sted. Ishøj Kirker deler jævnligt sådanne lærerige og fornøjelige stunder, der giver eleverne en anderledes oplevelse af folkekirken.

Lokalt nyt
2 timer siden

Ishøj Kirker deler refleksion om tro og trøst i svære tider

Ishøj Kirker har delt et poetisk opslag på Facebook, der reflekterer over menneskelig skrøbelighed og troens styrke.

Opslaget sammenligner livets udfordringer med efterårets faldende blade og understreger vigtigheden af tro som en kilde til trøst og styrke. Det er en opfordring til at finde livskraft og tryghed i troens løfter, også når sorg og smerte opstår.

Indlægget er en del af kirkens fortsatte engagement i at inspirere og støtte menigheden gennem både glæder og svære perioder.

Lokalt nyt
2 timer siden

Premieredag for Paprika Steens film "Det Nye År" i Ishøj

Kulturium Ishøj Biograf ser frem til premieren på Paprika Steens nye film "Det Nye År", der rammer biograflærredet i morgen. Filmen byder på en nytårsaften fyldt med sjov, drama og uventede øjeblikke.

Biografen deler på deres Facebook-side en lidt skæv tanke: Ville vi leve i 200 år, hvis vi kun spiste torskeøjne? Nysgerrige sjæle kan læse mere om filmen og sikre sig billetter gennem Kulturium Ishøj Biografs officielle billetlink.

Lokalt nyt
2 timer siden

Ny video guider til Cykelværestedet i Vejleåparken

Fælles om Vejleåparken har gjort det lettere at finde vej til Cykelværestedet med en ny video. På deres Facebook-side deler de, hvordan man nemt kan finde frem til stedet, så man aldrig behøver at være i tvivl igen.

Cykelværestedet er åbent for unge fra 8. klasse og op til 18 år på mandage, onsdage og torsdage fra kl. 15:30 til 18:30. Her har de mulighed for at lære at reparere deres cykler under kyndig vejledning af Christian. Besøg Facebook-siden for at se videoen og få hjælp til at finde vej.

Lokalt nyt
3 timer siden

Ishøj Volleys unge leverede stærke præstationer i weekenden

Ishøj Volley melder om en begivenhedsrig weekend, hvor klubbens unge volleyballtalenter har gjort sig bemærket både i ind- og udland.

Ungdomsholdene deltog i Master-turneringen i Lund, Sverige, og viste både stærkt spil og stor holdånd mod konkurrenter fra hele Norden. Samtidig var klubbens yngste spillere i aktion herhjemme, hvor de strålede til et lokalstævne med både point og smil på banen.

Ishøj Volley udtrykker stor stolthed over deres hårdtarbejdende spillere, trænere og engagerede forældre, som alle bidrager til klubbens stærke fællesskab og passion for volleyball.

Alarm112
4 timer siden

Mistænkt varetægtsfængslet: nægter sig skyldig

Seneste opdateringer fra Vestegnens anklagere på X: Mistænkte er blevet varetægtsfængslet i 4 uger. Hun nægter sig skyldig og taget forbehold for kære. Retsmødet fandt sted bag lukkede døre #anklager

Alarm112
4 timer siden

Politi leder efter forsvundne Amalie

Seneste opdateringer fra Vestegnens Politi på X: RT @NSJPoliti: Vi efterlyser 19-årige Amalie, som er gået fra sit hjem i Stenløse her til formiddag. Amalie beskrives som dansk kvinde, 180…

Boligmarked
7 timer siden

Tranegilde Bygade 32 og 2 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.

3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Ishøj. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Tranegilde Bygade 32 og 2 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
9 timer siden

Ishøj Kommune guider borgerne til kommunalvalget

Ishøj Kommune tilbyder nu en omfattende guide til kommunalvalget for dem, der måske føler sig forvirrede over processen. Informationerne er tilgængelige på kommunens hjemmeside og dækker essentielle emner som, hvad der stemmes om, samt hvordan man praktisk går til stemmeurnerne.

Derudover kan borgerne finde detaljer om de opstillede kandidater og få tips til at vælge, hvem de skal stemme på. Information om valgmøder og debatter i Ishøj er også tilgængelig, hvilket giver mulighed for at engagere sig i den lokale politiske samtale.
Hvis der er noget indhold, der kan forbedres, opfordres borgerne til at kontakte kommunen via e-mail.

Lokalt nyt
10 timer siden

Årets sidste Season Opening på ARKEN fejres med gratis adgang

ARKEN Museum for Samtidskunst inviterer alle til en særlig aften den 13. november 2025, hvor museet holder sin sidste Season Opening for året. Der er gratis adgang fra klokken 18.30, og gæster kan glæde sig til åbningen af Monira Al Qadiris udstilling "Chameleon", som er kunstnerens største præsentation i Skandinavien indtil nu.

Aftenen byder på et spændende program. Livekoncerter og performances begynder kl. 18.30 med Blush, efterfulgt af en åbningstale ved Marie Nipper og Jenny Lund. Derudover kan man opleve både Sarah Olivia Klitgaards performance og liveoptrædener af Hasfeldt og First Hate. DJ-sæt af Adidaddi og Suzie the Cockroach afrunder aftenen.

Denne enestående begivenhed er gjort mulig takket være støtte fra Augustinus Fonden, Ny Carlsbergfondet, Beckett-Fonden, Statens Kunstfond, Elly og Aage W. Jensens Fond samt Solar Fonden af 1978.

Det sker
11 timer siden

Oplev en spændende weekend i Ishøj med aktiviteter for både store og små

Der er mange oplevelser i vente i Ishøj denne weekend med alt fra Elvis-koncert til spændende sportsaktiviteter og tegneworkshop for børn. Der er således noget for enhver smag og aldersgruppe.

Oplev en spændende weekend i Ishøj med aktiviteter for både store og små
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
04-11-2025 17:00

Musikgudstjeneste rørte hjerter i Vejleå Kirke til Alle helgen

Ishøj Kirker inviterede til en stemningsfuld musikgudstjeneste i Vejleå Kirke i anledning af Alle helgen. Kirkens kantori fremførte værker af store komponister som Brahms, Bach og Arvo Pärt, hvilket blev modtaget med blandede følelser af både skønhed og sorg.

Sophie holdt en prædiken, der reflekterede over troens og sorgens kræfter. Der blev delt erfaringer og trøst upåagtet af den umiddelbare smerte, som mange oplever ved tab.

For dem, der ønsker mere kormusik, optræder Vejleå Kirkes Pigekor igen på søndag under højmessen kl. 10. Alle er velkomne til at deltage og opleve det åndelige fællesskab.

Lokalt nyt
04-11-2025 16:20

Valgdebat i Ishøj samler spidskandidater på mandag

Ishøj Kommune inviterer alle interesserede til en stor valgdebat med kommunens spidskandidater mandag den 10. november fra kl. 19 til 21. Debatten finder sted i byrådssalen og vil fokusere på vigtige emner som sundhed, klima og fællesskab.

Borgere har mulighed for at deltage som publikum i salen eller følge med live via kommunens Youtube-kanal. Derudover opfordres man til at deltage aktivt ved at indsende spørgsmål som kommentarer til det oprindelige Facebook-opslag. Kommunen lover at tage så mange emner op som muligt, og flere detaljer kan findes via et link i kommentarfeltet på Facebook.

Lokalt nyt
04-11-2025 13:00

Ishøj Kirker afholder Allehelgengudstjeneste for børn

Ishøj Kirker inviterer til en særlig Allehelgengudstjeneste for børn torsdag den 6. november kl. 17. Denne gudstjeneste skaber plads til børns sorg og minder. Uanset om det er et tab af et kæledyr, bedsteforælder eller anden nærtstående, er alle velkomne til at deltage.

Arrangementet byder på mere end blot mindring. Efter gudstjenesten vil der være en fællesspisning med pasta og kødsovs i forsamlingshuset. Tilmelding skal ske via kirkens hjemmeside. Har man spørgsmål, kan præst Ane Øland Bækgaard kontaktes.

Lokalt nyt
04-11-2025 12:40

Ishøj Masjid opfordrer til at brevstemme før valget

Ishøj Masjid - Dansk Pakistansk Kulturforening opfordrer sine medlemmer og alle borgere til at deltage i kommunal- og regionrådsvalget 2025. Selve valgdagen er fastsat til den 18. november 2025, men der er mulighed for at brevstemme allerede nu.

Foreningen har delt en video i kommentarfeltet på deres Facebook-opslag, som viser hvordan brevetstemningsprocessen foregår. Vælgerne kan brevstemme frem til den 14. november 2025.