ARKEN Museum for Samtidskunst sender en varm julehilsen til alle i et opslag på Facebook og ser frem mod et spændende 2026. Museet markerer sit 30-års jubilæum næste år med et år fyldt med kunst og unikke oplevelser.
I opslaget udtrykker ARKEN deres glæde over det kommende jubilæum og ønsker alle en god jul og et godt nytår. Det kommende år lover at blive særligt begivenhedsrigt for både museet og besøgende.
Ungdom fra Ishøj var på skøjter med holdet Kultur Tur/Retur, da de besøgte isbanen på Kongens Nytorv. Eventet, arrangeret af Ishøj Ungdomsskole, bød på masser af høj energi og julehumør.
Besøget var en del af skolens engagement for at give lokale unge nye oplevelser, og dagen blev markeret med masser af grin og autentisk julestemning. Skolens opslag på Facebook fremhæver det sjove fællesskab og de friske decembervibes midt i København.
Ishøj Ungdomsskoles hold, Kultur Tur/Retur, tilbragte for nylig en festlig dag på isen ved Kongens Nytorv sammen med lokale unge.
Begivenheden var fyldt med energi og grin, mens deltagerne nød skøjteløbet i julepyntede omgivelser. Med en blanding af højt humør og kolde næser blev dagen markeret som en succesfuld juleaktivitet.
Aktiviteten blev delt på Facebook, og opslaget bar præg af en varm stemning og fællesskab med #jegelskerishøj.
Ishøj Kirker har skabt et rum for eftertanke og sorgbearbejdelse midt i juletiden. Ane præst og Amalie deltog i Go’ morgen Danmark i Tivoli her til morgen for at tale om at give plads til julesorgen. Amalie, der mistede sin mor tidligere i år, delte sin erfaring med, hvordan man navigerer i en juletid fyldt med minder og traditioner, der nu føles anderledes.
Ane præst påpegede, at julesorg kan antage mange former, lige fra tabet af en elsket til familiestridigheder eller en jul uden børn. Der er derfor arrangeret en julesorgsgudstjeneste kl. 17 i Ishøj Kirke i dag, hvor man kan samles og anerkende sorgen.
For dem, der ikke kan deltage fysisk, opfordrer kirken til at tænde et lys i kommentarsporet på Facebook og dermed finde fællesskab og støtte i en svær tid. Amalie håber, at hendes historie kan inspirere andre til at tale åbent om deres egen sorg i juletiden.
Ishøj Ungdomsskole slår dørene op til en hel nat fyldt med gaming og hyggeligt samvær fra den 27. til 28. december i deres gamingcenter. Arrangementet byder på festlig stemning fra kl. 18.00 til 09.00 næste morgen, og er ideelt for unge, der deler en passion for gaming.
Deltagelse kræver tilmelding, så interesserede opfordres til at reservere deres plads hurtigst muligt. Ungdomsskolen ser frem til at tilbringe en sjov og spændende nat med områdets unge gamere.
ARKEN Museum for Samtidskunst tilbyder et specielt medlemskort, "ARKEN VEN 1+1," som en julegaveidé, der giver modtageren og en ven fri adgang til museet i hele 2026.
Med kortet kan man ikke blot opleve samtidskunst så mange gange, man ønsker, men også få rabatter i museets butik og café samt ved udvalgte koncerter. Derudover vil kortindehavere få de seneste nyheder fra ARKEN før alle andre.
Interesserede kan købe medlemskortet direkte fra ARKENs netbutik.
I morgen tidlig kan seerne af Go’ morgen Danmark møde præst Ane fra Ishøj Kirker, der besøger studiet for at tale om den julesorgsgudstjeneste, der afholdes i Ishøj Kirke samme dag klokken 17.00.
Gudstjenesten er tiltænkt dem, der føler, at julen ikke kun er fyldt med glæde, men også kan være en tid præget af sorg og melankoli. Alle er velkomne til at deltage, uanset om man oplever tab, skilsmisse, familiære konflikter eller ensomhed. Ishøj Kirker understreger, at både kirken og julen har plads til alle hjerter, også de sorgfulde.
Mangler du og dine børn noget at lave denne weekend i Ishøj? Så kan I deltage i alt fra en gratis prøvetræning med Falcons cheerleaders til en aktiv hockeyleg for de yngste talenter.
Ishøj Kirker inviterede til de traditionsrige 9 læsninger i Vejleå Kirke i søndags, hvor både kantori, kor og frivillige læsere deltog. Arrangementet bød på oplæsninger fra Bibelen og fællessang, hvilket skabte en stille og eftertænksom atmosfære blandt de fremmødte.
Undervejs blev kirkegængerne taget med gennem den store bibelske fortælling om skabelsen, syndefaldet, Messias' profetier, Maria bebudelse, Jesu fødsel og englesangen på marken. Med smuk korsang og meningsfulde oplæsninger åbnede arrangementet døren til julen med en opløftende og fællesskabsfremmende stemning.
Ishøj Ungdomsskole inviterer i dag til en festlig bingoaften i UngeCaféen fra kl. 16.00 til 19.00. Arrangementet byder på både bingo og julehygge i rigelige mængder, hvor deltagere kan se frem til spændende præmier.
Aftenen bliver krydret med en skål varm risengrød, som vil sætte den rette julestemning. Som en ekstra julegave til deltagerne gæster Sandra Hussein med en minikoncert. Det er derfor en perfekt mulighed for alle unge at slutte året af i godt selskab.
Kulturium - Ishøj Biograf er klar til at tage biografgængerne med tilbage til Pandora med premieren på "Avatar: Fire & Ash". Det tredje kapitel i James Camerons episke saga får premiere i morgen, og forventningerne til den næste del af universet er høje.
Biografen opfordrer filmfans til at sikre sig billetter via deres hjemmeside for at opleve de spektakulære billeder og eventyr, som Camerons film er kendt for.
Ishøj IF udvider nu truppen for årgang 2016 i anledning af overgangen til 8-mands fodbold. Klubben efterlyser dygtige og motiverede spillere med ambitioner om at spille på et højt A-niveau.
Interesserede kan se frem til at træne tre gange om ugen samt deltage i kampe i weekenderne. Truppen åbner den 5. januar, og klubben opfordrer alle med lyst til udvikling i et ambitiøst miljø til at tage kontakt til Ziya Øzkan. Ishøj IF ønsker også en glædelig jul og et godt nytår til alle.
ARKEN Museum for Samtidskunst inviterer til en inspirerende kunst talk den 29. januar 2026. Her kan gæster opleve kunstner Monira Al Qadiri, der er aktuel med udstillingen Chameleon, udføre en performativ lecture kaldet 'Magic Accomplice'.
I foredraget vil Al Qadiri dykke ned i emner som fossilers liv og deres materialer, mens hun belyser deres urgamle oprindelse. Kunstneren, der er opvokset i Kuwait, vil udfolde, hvordan landets industri har ændret sig fra perlefiskeri til olieboring i løbet af en generation.
Efterforestillingen deltager Al Qadiri i en samtale med kunstkritiker Mathias Kryger, hvor emner som performance, olien og kunstens rolle i dagens samfundsvanskeligheder vil blive diskuteret.
Kulturium - Ishøj Bibliotek byder krimientusiaster velkommen til en aften med forfatterne Line Holm og Stine Bolther den 20. januar, når de præsenterer deres nye krimi "Døde sjæle synger ikke". Værket er skabt i samarbejde med Jussi Adler-Olsen og fører Afdeling Q-universet videre med nye spændende kapitler.
Arrangementet finder sted i musikteatret, hvor billetter kan fås for 100 kr. Forfatterparret har tidligere haft succes med titler som "Drabschefen" og "For barnets bedste". Billetter kan købes via bibliotekets Facebook-side.