Kulturium - Ishøj Biograf har afsløret deres filmprogram for perioden 19.-22. februar, hvor film som "Marty Supreme," "Da Mumbo Jumbo blev kæmpestor," "GOAT," "Krølle Bølle" og "Klassefesten 4: Venner for livet" vises på det store lærred.
I anledning af vinterferien tilbyder biografen en særlig pakke fra 13. til 22. februar: én biobillet til familiefilm, en lille popcorn og en sodavand for kun 80 kroner. Der er således gode muligheder for en hyggelig biografoplevelse i vinterferien. Mere information og billetsalg findes på biografens hjemmeside.
Køgevej 285 er netop kommet til salg til hele 6.495.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Ishøj.
Arken Museum for Samtidskunst inviterer besøgende til at udforske deres nyåbnede museumsbutik. Her kan man finde et imponerende udvalg af designprodukter til hjemmet og et bredt sortiment af bøger inden for både fiktion og kunst.
Butikken tilbyder også et spændende udvalg af tøj og smykker, samt en række gaveideer til enhver anledning. Uanset om man leder efter noget til sig selv, vennerne, værtinden, eller til fødselsdagsgaver, har butikken noget for alle. Besøget hos Arken kan nu forlænges med lidt ekstra shopping.
Kulturium Ishøj Biograf slår i morgen dørene op for premieren på "Marty Supreme". Filmen, som er blevet rost for Timothée Chalamets exceptionelle præstation, er allerede nomineret til ni Oscars.
Som medlem af Biografklub Danmark er der mulighed for at se denne film, som allerede er blevet kaldt "årets bedste". Billetterne kan findes på biografens website, hvor man også kan læse mere om filmens unikke indhold og prisvindende potentiale.
Ishøj IF har annonceret, at de i samarbejde med PRO Fodboldskole vil afholde en fodboldskole i klubbens regi i uge 28. Arrangementet er planlagt til at foregå fra mandag til fredag, kl. 9.00 til 14.00, og billetsalget er allerede åbent.
Det bliver en uge med fokus på sjov og lærerig fodboldtræning for de deltagende børn og unge. Prisen for deltagelse er 1.199 kr. per person, dog stiger prisen den 1. april 2026. Interesserede kan sikre sig billetter og finde flere oplysninger på PRO Fodboldskoles hjemmeside. Ishøj IF glæder sig til at byde alle velkommen til sommerens aktiviteter.
Ishøj Naturcenter blev onsdag omdannet til et mekka af uldaktiviteter, hvor gæsterne trodsede snevejret for at fordybe sig i blandt andet kartning, vævning og filtning.
Der blev hygget ekstra om de kreative sjæle med varme drikke over bål, mens der blev snakket om uldens forvandlingsproces fra fårespind til brugbare objekter. En ekstra dimension blev tilføjet dagen ved at eksperimentere med hundeuld.
Gæsterne nød en lærerig dag i uldens tegn, fyldt med inspiration og snak om bæredygtige uldprojekter.
Seneste opdateringer fra Vestegnens anklagere på X: Dømte forklarede i retten, at hans hensigt var at sælge det. Modtog. #anklager
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Ishøj.
Ramadanen er officielt startet hos Ishøj Masjid - Dansk Pakistansk Kulturforening, som ønsker alle en Ramadan Mubarak. I dag, den 17. februar 2026, samles menigheden kl. 19:15 til den første Taraweeh-bøn.
Fra i morgen, den 18. februar 2026, begynder fasten for de troende, og dagens første fælles Fajr-bøn afholdes kl. 06:09.
Foreningen inviterer alle til at indtræde i denne velsignede måned med oprigtige intentioner om selvforbedring, både i bøn, karakter og i forholdet til Allah.
ARKEN Museum for Samtidskunst præsenterer den skelsættende udstilling "Chameleon" af Monira Al Qadiri. Udstillingen byder på Al Qadiris hidtil største soloudstilling i Skandinavien og er tilgængelig frem til 6. april 2026.
I værket "Benzene Float" fremhæves de petrokemiske stoffer, der er dybt integrerede i hverdagen, i form af gigantiske svævende molekyler. Dette kunstværk illustrerer Monira Al Qadiris evne til at gøre det usynlige synligt, i samarbejde med filminstruktør Kavian Borhani.
Ishøj byder på en weekend fyldt med spændende aktiviteter for både store og små. Uanset om du er til kulturelle udflugter, kreative aktiviteter eller børnekoncerter, er der noget for enhver smag.
På lørdag får Ishøj-borgere mulighed for at møde borgmester Merete Amdisen og viceborgmester Pia Skourup til dialogkaffe på Omsorgscenteret Kærbo i Samlingssalen. Arrangementet finder sted den 21. februar fra kl. 10.30 til 12.00.
Formålet med dialogkaffen er at skabe en platform for en uformel samtale, hvor kommunens indbyggere kan dele deres ideer og tanker om fællesskabet og kommunens fremtidige udvikling. Hver deltager får 15 minutter til at dele deres tanker.
Deltagelse kræver ingen tilmelding, men sker efter først-til-mølle-princippet. Hvis mødetidspunktet ikke passer, kan interesserede borgere finde flere datoer for året i Ishøj Kommunes opslag.
ARKEN Museum for Samtidskunst tilbyder gratis workshops og aktiviteter i uge 7 og 8, hvor både børn og voksne kan udfolde deres kreative evner. Aktiviteterne er inkluderet i entréprisen, og børn op til 18 år har gratis adgang.
I ARKEN Kids-lounge kan man hver dag fra kl. 9-12 skabe sin egen alien maske omgivet af Frederik Næblerøds fascinerende værker. I Værkstedet kan man eksperimentere med lys og mørke inspireret af Monira Al Qadiris kunst.
I North Studio kan deltagerne bidrage til en fælles kunstvæg inspireret af nordisk samtidskunst, mens besøgende også har mulighed for at lære at strikke i Kenneth Rasmussens udstilling "For Helvede mand". Strikkeværterne står klar til at hjælpe dagligt fra kl. 11-15. Alle materialer stilles gratis til rådighed.
Ishøj Kirker inviterer lokale borgere til at deltage i en kort gudstjeneste, der markerer starten på fastetiden. Arrangementet finder sted i Vejleå Kirke på torsdag klokken 17.00.
Som en del af forberedelserne har Sophie tændt bål i sneen, hvilket symboliserer begyndelsen på den åndelige rejse frem mod påsken. Alle er velkomne til at deltage og opleve denne traditionsrige kirkeceremoni.
Ishøj Ungdomsskole har skudt vinterferien i gang med et program fyldt med gratis aktiviteter for de unge. Tilbuddet spænder over hele ugen, med noget for enhver smag.
Blandt aktiviteterne er der både ramadan-middag og en skøjtetur til City2, som kræver tilmelding. Øvrige aktiviteter kræver ingen forudgående tilmelding, og deltagere kan blot møde op.
Yderligere information om tilmelding findes på Ishøj Ungdomsskoles hjemmeside. Der bliver lagt op til nogle hyggelige og aktive feriedage!
Ishøj Bibliotek byder på en alsidig uge med aktiviteter fra den 17. til 21. februar, der spænder fra sprogtræning til kreative workshops for hele familien.
Fredag den 17. februar kan alle deltage i "Samtale på dansk" og øve sproget fra kl. 15 til 16.30. Lørdag den 18. februar er der kreative cirkusmotiver på programmet med "Krea med Tine" fra kl. 14 til 16, uden forhåndstilmelding. Samtidig kan man få vejledning i uddannelses- og karrieremuligheder eller deltage i lektiehjælp senere fra kl. 16 til 18.
Søndag den 19. februar tilbyder biblioteket fritidsvejledning fra kl. 14.30 til 16.30, og ugeprogrammet afrundes med "Mini-krea" tirsdag den 21. februar fra kl. 12 til 14, hvor børn og voksne kan nyde kreative aktiviteter sammen. Se flere detaljer på ishojbib.dk/arrangementer.