Ishøj Sportsrideklub fejrede et vellykket klubmesterskab i spring trods skiftende vejrforhold. Rytterne imponerede med deres præstationer på udendørsbanen, og særligt Sally Augustinus Johns skilte sig ud med en fejlfri og hurtig omspringning på Calypso Damgård, som sikrede hende titlen som klubmester.
Andenpladsen gik til Josefine Rasmussen på Pompeya BRH, mens Astrid Jehrbo Moulvad Hald på Rosengårdens Norbert tog tredjepladsen, begge også med imponerende fejlfri ridt.
Med stor tak til stævneudvalget og alle hjælpere ser klubben frem til næste arrangement den 25. oktober, hvor der afholdes dressurstævne.
På ARKEN Museum for Samtidskunst kan man i disse dage opleve den anmelderroste udstilling "Animoid" af Ann Lislegaard. Udstillingen, der kan spores tilkoblet til science fiction, udforsker grænserne for bevidsthed gennem Lislegaards kunstneriske arbejde.
Udstillingen er blevet fremhævet af flere kunstkritikere for sin evne til at skabe en fascinerende rejse gennem forskellige følelsesrum og tidsligheder. Både Berlingskes Holger Dahl og Informations Rune Gade har rost den for at skabe en kompleks oplevelse, der imponerer med både sine visuelle og tematiske kvaliteter. Fotograf Anders Sune Berg har dokumenteret udstillingen, og hans billeder hjælper med at formidle den stærke visuelle fortælling.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Ishøj. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Fra en historisk tur til et kreativt bibelinspireret eventyr - Ishøj byder på en varieret række af aktiviteter for både børn og voksne i den kommende uge.
Ishøj Ungdomsskole har taget hul på campFLOW 2026, hvor 58 unge i deres efterårsferie vil engagere sig i fire dages musik, dans og kreativt fællesskab. Arrangementet er blevet godt modtaget, og der er også stor opbakning fra 12 frivillige unge, der tager del i forskellige arbejdsroller for at støtte campen.
Deltagerne ser frem til en række intensive og kreative dage, hvor fællesskab og kreativ udfoldelse står i centrum. Dette opdateres direkte fra Ishøj Ungdomsskoles Facebook-side, der udtrykker stor glæde over den positive start og de kommende aktiviteter.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Ishøj.
Kølig start, mild eftermiddag.
Ishøj Kirker delte en hjertelig hilsen, da Louie blev båret til dåb i en stemningsfuld ceremoni på en solrig efterårslørdag. Med fokus på dåbens universelle budskab om Guds bærende kærlighed, blev det fremhævet, hvordan denne handling symboliserer troens rejse fra liv til død.
Ceremonien i Ishøj kirke gjorde det klart, at dåbens løfte om at blive "båret" rækker ud til alle, uanset alder. Familien blev fejret med varme, og en særlig lykønskning gik til Louie og hans familie på denne betydningsfulde dag.
Arken Museum for Samtidskunst inviterer til en spændende efterårsferie for de yngre besøgende, når Arken Kids fylder museet med kreative aktiviteter fra lørdag den 10. oktober til søndag den 18. oktober kl. 10-13.
Museet forvandles blandt andet til et sunket skib i udstillingen "SUPERFLEX Come Hell Or High Water," hvor børn kan lave deres egne havdyr i Værkstedet.
Derudover kan de udforske Thomas Dambos trolde-univers i "The Garbage Man" og prøve kræfter i Troldeværkstedet. For dem der gerne vil bruge deres krop, tilbydes aktiviteter i XXXL hoppeborge af Esben Weile Kjær samt et sansefyldt bassin i POOL. Børn under 18 år har gratis adgang til arrangementet.
I morgen byder Ishøj Volley på en dobbelt volleyballoplevelse i Ishøj Idrætscenter. Herre 1 og Herre 2 står klar til at kæmpe for sejrene på hjemmebane i Hal 3, og publikum er inviteret til at skabe en livlig atmosfære på tribunerne.
Først møder Herre 1 holdet KV 61 kl. 14.00, hvorefter Herre 2 går på banen. Arrangementet har til formål at samle både familie og venner for at støtte lokal sport og nyde en dag fyldt med volleyspænding. Kom og vær med til at heppe på holdene og støt det lokale sportsliv i Ishøj!
Ishøj Volley opfordrer lokalsamfundet til at komme og heppe, når Herre 1 møder KV 61 i 2. Division på søndag d. 11. oktober i Ishøj Idrætscenter, Hal 3. Kampen starter kl. 14.00, og arrangørerne håber på stor opbakning fra tribunerne.
Lige efter kampen kan volleyball-entusiaster glæde sig til endnu en kamp, hvor Herre 2 går på banen. Foreningen opfordrer alle til at komme og støtte deres lokale hold og skabe masser af liv og larm i hallen.
Fredag før efterårsferien blev en festlig dag for de yngste i Ishøj, da CM-marathon fandt sted ved Gadekæret. Denne traditionelle begivenhed blev igen en stor succes med omkring 450 børn og deres voksne, der deltog i det 42195 cm lange løb.
Arrangørerne fra Ishøj Naturcenter beskrev stemningen som helt fantastisk, og det var tydeligt, at både små og store ben nød den energifyldte dag.
Kulturium Ishøj Biograf har netop annonceret et særligt efterårsferietilbud, der gælder fra i dag og indtil søndag den 18. oktober. Tilbuddet inkluderer en biobillet til en af de tre udvalgte familiefilm, en lille portion popcorn samt en sodavand for kun 80 kroner.
De film, som er en del af tilbuddet, er "Den Glemte Ø", "Den Store Diamantjagt" og "F for Får - Et Monster på Bondegården". Biografen ser frem til at byde lokale familier velkommen i efterårsferien med spændende oplevelser på det store lærred. For yderligere information kan interesserede besøge biografens hjemmeside.
Ishøj Kirker udtrykker deres taknemmelighed over den store deltagelse til "Syng med" i Ishøj forsamlingshus. Arrangementet, der fandt sted i går, blev en succes med fællessang, der bragte håb og varme til efterårsaftenen.
Deltagerne nød at synge sammen og fejre årstidens skiften med musik og fællesskab. Ishøj Kirker ser frem til flere sådanne hjertevarmende arrangementer.
Ishøj Naturcenter har netop afsluttet et undervisningsforløb i samarbejde med Arken Museum, baseret på en udstilling fra Superflex Studio. Forløbet har fokuseret på det kreative og kunstneriske, og hvordan disse metoder kan integreres med naturformidling.
Deltagende børn og unge fra Ishøj har engageret sig i samtaler om vandlinjer og arter samt skabt små verdener for rejer, hundestejler og andre lokale fisk. Ishøj Naturcenter opfordrer desuden besøgende til at udforske området med en vandkikkert - de lyserøde blokke findes fortsat i landskabet. Rejerne siges at foretrække de grønne alger som skjulested.
Ishøj Ungdomsskole byder unge mellem 12 og 25 år velkommen til campFLOW, en fire-dages kreativ camp under efterårsferien. Fra 10. til 13. oktober kan de unge deltage i en række workshops inden for musik, dans og visuals. Den unge kunstner FIGI vil desuden gæste campen for at holde en talk om sin musikalske rejse, og mon ikke hun medbringer et par numre.
Campen kulminerer med et gratis show i Ishøj Kulturiums Musikteater den 13. oktober, hvor deltagernes skaberværk præsenteres. Dørene åbner kl. 19.30, og alle interesserede er velkomne.
Arrangementet er organiseret af Ishøj Ungdomsskole i samarbejde med Kulturium, Ishøj Kulturskole og ARKEN Museum for Samtidskunst. Følg forløbet på Instagram: @ishoejungdom.