Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Ishøj

Jobnyt
3 timer siden

Bliv freelance tolk i Jakarta-dialekt og dansk fra hjemmet

Freelance tolk – Indonesisk (Jakarta-dialekt) ↔ Dansk | Arbejd hjemmefra

Bliv freelance tolk i Jakarta-dialekt og dansk fra hjemmet
Kilde: JobNet
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
45 minutter siden

Jonas Nordgaard Mortensen inspirerer med bog om medborgerskab

Ishøj Ungdomsskole fremhæver forfatter og foredragsholder Jonas Nordgaard Mortensen, der deler tankerne bag sin bog "VÆR MED." Mortensen betragter demokrati og medborgerskab som det "nordiske guld" – en arv, der skal beskyttes.

Igennem sin bog ønsker Mortensen at vække refleksion om, hvordan vi i fællesskab kan styrke demokratiets dyder. Han opfordrer til, at læserne - både børn, unge og voksne - engagerer sig i de værdier, der holder vores demokrati levende og inklusivt.

Lokalt nyt
16 timer siden

Ishøj-borgere opfordres til at deltage i bevægelsesundersøgelse

Ishøj Kommune opfordrer lokalbefolkningen til at tjekke deres e-Boks for en vigtig spørgeskemaundersøgelse fra "Danmark i Bevægelse", der netop er igangsat af forskere fra Syddansk Universitet.

Undersøgelsen er en del af en stor national måling af bevægelsesvaner, hvor mere end 565.000 danskere er blevet inviteret til at deltage. Kommunen fremhæver vigtigheden af borgernes input, da resultaterne opgøres for hver kommune for at opnå en grundig forståelse af de lokale bevægelsesvaner.

Der er også præmier for dem, der deltager, hvilket forhåbentlig ansporer flere til at indsende deres svar.

Lokalt nyt
17 timer siden

Vestafrikansk musik fylder Kulturium i Ishøj på mandag

På mandag kan musikelskere opleve en unik musikoplevelse i Kulturium - Ishøj Musikteater. Det vestafrikanske ørkenbluesband Tartit fra Mali og den anerkendte dansk-gambiske koraspiller og sanger Dawda Jobarteh står klar til at levere en fortryllende koncertoplevelse.

Arrangementet er en del af musikteatrets Roots & Hybrids-koncerter, som det danske musikmedie bluesnews.dk også har skrevet om. Billetter til de to koncerter kan købes for kun 100 kr., hvilket inkluderer en drikkevare. Interesserede opfordres til at finde billetlinket i kommentarsporet på Facebook-siden for "Det sker i Ishøj".

Lokalt nyt
18 timer siden

Premiere på "Madklubben: Hjemme igen" i Ishøj Biograf

Ishøj Biograf forbereder sig på premieren af den danske komedie "Madklubben: Hjemme igen", der finder sted i morgen. Filmen følger veninderne Marie, Vanja og Berling, som nu er flyttet sammen og har planer om at starte Fyns største madfestival.

Med højt til loftet i både huset og ambitionerne, byder filmen på masser af humor og hjertevarme temaer omkring venskab og fællesskab. Kulturium opfordrer alle til at opleve denne hjemmehørende fortælling i biografens trygge rammer. Billetter kan købes via deres hjemmeside.

Lokalt nyt
19 timer siden

Ishøj Ungdomsskole fremhæver bogens budskab om medborgerskab

Souschef på Ishøj Ungdomsskole, Maja la Cour Brandt, fremhæver bogen "VÆR MED" som en inspirerende læsning for både unge og voksne. I et opslag på Facebook reflekterer hun over bogens centrale temaer om medborgerskab, demokrati og følgeskab, som hun ser som samfundenes fundamentale værdier.

Ifølge Maja kan bogen tilskynde læserne til at engagere sig aktivt og tage ansvar i deres lokalsamfund, hvilket styrker det fællesskab, som alle er en del af.

Boligmarked
23 timer siden

Køgevej 285 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.

5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Ishøj. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Køgevej 285 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Ishøj - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
22-10-2025 12:25

Ishøj Ungdomsskole deler indsigter om ny bog om demokrati

Souschef Maja la Cour Brandt fra Ishøj Ungdomsskole har delt sine refleksioner omkring bogen "VÆR MED" i et nyligt Facebook-opslag. Hun fremhæver betydningen af at opdrage kommende generationer til at se demokrati som en livsform, der indgår naturligt i dagliglivet.

La Cour Brandt beskriver demokratiet og medborgerskabet som afgørende fundamenter for vores fælleskab og samvær. Ishøj Ungdomsskole bruger bogen til at inspirere elever og personale til at engagere sig i demokratiske processer.

Lokalt nyt
22-10-2025 12:10

Ishøj rykker op blandt Danmarks bedste idrætskommuner

I den seneste undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund har Ishøj Kommune opnået en flot 7. plads blandt landets 98 kommuner. Ishøj Idræts og Fritidscenter deler nyheden med begejstring og peger på en markant forbedring fra en 28. plads i 2021.

Denne fremskridt tilskrives det øgede fokus på at involvere børn og unge i forenings- og idrætslivet i kommunen. De lokale foreningers positive vurderinger af kommunens indsats og faciliteter har været med til at sikre denne hædersbevisning.

Ishøj ser det som en anerkendelse af deres vedholdende indsats for at styrke idræt og fællesskab i området og udtrykker stolthed over resultatet. Deres ambition om at gøre Ishøj til en af de bedste steder for idræt i landet er blevet yderligere forstærket.

Det sker
22-10-2025 09:03

Weekendoplevelser i Ishøj: Træning, musik, film og kreativitet

Ishøj byder denne weekend på en række spændende oplevelser for både unge og ældre. Fra cheerleading og musikalske hyldester til filmvisning og kreativ fordybelse – der er noget for enhver smag.

Weekendoplevelser i Ishøj: Træning, musik, film og kreativitet
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Det sker
22-10-2025 07:20

Halloween-hygge i Ishøj Kirke

Tag en pause fra halloween-rædslerne og besøg Ishøj Kirke den 31. oktober 2025 kl. 17:00. Her kan du finde ro og fred i selskab med engle, få en varm kop kakao og tænde et lys i kirken. Alle er velkomne, uanset om du er et monster, genfærd eller almindeligt menneske.

Halloween-hygge i Ishøj Kirke
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21-10-2025 20:00

Nyt billedkunstforløb for voksne hos Ishøj Kulturskole

Ishøj Kulturskole inviterer kreative sjæle til at deltage i deres nye billedkunsthold for voksne, som begynder torsdag den 30. september. Det kreative forløb, der strækker sig over seks gange, tilbyder deltagerne mulighed for at udforske tegning og maleri med både akvarel og akryl.

Kulturskolen lover masser af nye teknikker og eksperimenter med farver. Forløbet koster 400 kr. inklusive materialer, og yderligere oplysninger samt tilmelding kan findes på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
21-10-2025 19:05

Ishøj Kommune sikrer pesticidfrit drikkevand

I en ny kortlægning fra Greenpeace gives der indtryk af, at der kunne være pesticider i Ishøjs drikkevand. Men ifølge en udmelding fra Ishøj Kommune, behøver borgerne ikke bekymre sig. Kommunens direktør forsikrer, at vandet fortsat er sikkert at drikke.

Borgerne i Ishøj opfordres til at fortsætte med at bruge vandhanerne uden bekymring. For yderligere information henvises der til Ishøj Kommunes officielle kommunikation.

Lokalt nyt
21-10-2025 18:25

Energi og entusiasme ved cheerleading-event i Playbox

Fælles om Vejleåparken delte på Facebook om en livlig dag fyldt med cheerleading i Playbox. Sammen med Falcons Cheerleaders blev der skabt en fantastisk atmosfære, hvor børn og forældre sammen oplevede glæden ved sport.

Dagen bød på en række aktiviteter, herunder dans, spring og samarbejde, der gav deltagerne en smagsprøve på, hvad det vil sige at være en cheerleader. Arrangementet var en succes, med stor deltagelse og smil hos både små og store.

For dem, der er inspireret til at prøve cheerleading, opfordres til at kontakte brobygger Sara for mere information. Yderligere detaljer om holdene kan findes via det medfølgende link i opslaget.