Ishøj Bibliotek byder på en spændende uge fyldt med aktiviteter for alle aldre. Det starter den 20. oktober med "Samtale på dansk", hvor man kan forbedre sine danskfærdigheder eller hjælpe andre. Denne aktivitet foregår fra kl. 15 til 16.30.
Den 21. oktober kl. 17 introducerer forfatteren Ole Retsbo deltagerne til 1000 års konspirationsteorier, som spænder fra Tempelridderne til nutidige emner som QAnon og Trump.
For forældre til yngre børn tilbyder biblioteket den 22. oktober mellem kl. 16-18 rådgivning om barnets læseudvikling med læsekonsulent Rikke Myhlendorph.
Ugen fortsætter med "Dialogkaffe" den 24. oktober kl. 10.30, hvor der er mulighed for at dele tanker direkte med byens borgmester og viceborgmester. Samme dag kan man også deltage i broderiworkshoppen "Bare en streg" eller udforske kreativiteten ved at farvelægge Halloween-masker fra kl. 12 til 14.
Alle interesserede kan få yderligere information og sikre sig billetter til de forskellige gratis aktiviteter på ishojbib.dk/arrangementer.