Fra mandag til fredag er der rig mulighed for at deltage i spændende og lærerige arrangementer i Ishøj. Deltag i en diskussion om teologi ved Vejleå Kirke, vær med til kreativ refleksion ved Torslunde Kirke, eller dyk ned i havmiljøet ved Kulturium Biograf. Derudover kan du gå en tur for en god sag, høre om universets vidundere i Kulturium Musikteater, og endda prøve kræfter med hockeytræning eller cheerleading.
Gør dig klar til en informationsfyldt formiddag på Kulturium Bibliotek mandag kl. 11:00, hvor du kan lære om enkle øvelser til at forbedre din balance og forhindre fald. Deltagelse kræver tilmelding via genoptraening@ishoj.dk eller tlf. 2127 1156, og er gratis som en del af Sundheds- og motionsugen.
Sted: Kulturium Bibliotek, Ishøj Bycenter, Ishøj
Mandag kl. 14:00 inviterer Vejleå Kirke til et foredrag, der udforsker spørgsmålet: "Hvorfor sover Gud, når mennesker lider?" Ved at tage udgangspunkt i Jobs Bog, kan vi måske finde nye perspektiver på lidelse og tro.
Sted: Vejleå Kirke, Ishøj Boulevard 1, Ishøj
Tirsdag aften kl. 19:00 i Torslunde Kirke kombineres meditation og kreativitet med bibelske tekster. Deltagerne får mulighed for at male eller skrive inspireret af en læst tekst. Tilmelding sker ved Michael Heller på tlf. 29242215. Arrangementet varer to timer og er åbent for alle interesserede.
Sted: Torslunde Kirke, Torslunde Bygade 45, Ishøj
Havet omkring Danmark er temaet for et foredrag tirsdag kl. 19:00 i Kulturium Biograf. Få indsigt i de sidste 100 års udvikling og den grønne trepartsaftale, der skal beskytte vores naturområder. Foredraget streames direkte fra Aarhus Universitet og er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab".
Sted: Kulturium Biograf, Ishøj Østergade 28, Ishøj
Onsdag kl. 19:00 kan du i Kulturium Musikteater opleve astrofysiker Anja C. Andersen, der vil udforske universets største gåder og teorier. Billetter koster 100 kr, og arrangementet lover at gøre dybt komplekse emner forståelige for alle.
Sted: Kulturium Musikteater, Ishøj Østergade 28, Ishøj
Torsdag kl. 16:30 samles folk ved Bøgelunden 100 for en kørestolsvenlig gåtur rundt om Ishøj sø. Denne tur er en del af Danmarks Motionsuge og organiseres af Parkinsonforeningen for at sætte fokus på parkinson.
Sted: Bøgelunden 100, Ishøj
Torsdag kl. 18:15 inviterer Vestegnens Hockey Klub unge til gratis prøvetræning på den lille multibane. Der er garanti for sjov og sved på panden, og holdet har ambitiøse planer for fremtiden.
Sted: Den lille multibane, Vejlebrovej 101, Ishøj
Fredag kl. 18:15 kan unge tage del i en prøvetræning sammen med Falcons cheerleaders ved Vibeholmskolen. Deltagerne skal medbringe drikkedunk og træningstøj, og træningen er gratis.
Sted: Vibeholmskolen, Vibeholms Vænge 129, Ishøj
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.